ARCHITEKT

KONCEPCJA KONKURSOWA

Typ:...............

Organizator:..

Lokalizacja:...

Rok:..............

Dane:............

Status:...........

budynek użyt. publicznej

UM Rzeszów / SARP Rzeszów

Rzeszów - Rynek

2024

pow.u: 2459 m2

konkurs

Idea.

 

Koncepcja zakłada stworzenie budynku o zwartej i prostej bryle, otwartego na wnętrze zabudowy śródmiejskiej poprzez zastosowanie całoszklanych elewacji, osłoniętych strukturalną przesłoną, która subtelnie podkreśla barierę pomiędzy wnętrzem budynku, a przestrzenią miasta. Ceramiczne kształtki w układzie triangulacyjnym, niczym plecionka z ratanu tworzy jednakową strukturę dla całej bryły budynku, tym samym podkreśli jej wyjątkowość, rozpoznawalność, a przede wszystkim stworzy kontrast nowej zabudowy z częścią historyczną.

Budynek posiada dwie odsłony; dzienną minimalistyczną, w której świtało wpada do wielopoziomowej przestrzeni foyer i tworzy grę światła i cieni, odsłonę nocną, w której światło z wnętrza budynku przenika przez ażurową fasadę i tworzy iluminację, rozświetla wąskie wnętrza pierzei kamienic. Główne wejście do budynku podkreślone przerwą w strukturalnej fasadzie, przez którą widać główny układ komunikacyjny wszystkich kondygnacji.

Strefa wejściowa.

 

Wejście do budynku zaplanowano zgodnie z wytycznymi konkursu tj. od strony rynku, zapewniając wejście bezpośrednio z przyległego terenu. Wejście usytuowane zostało na poziomie, który umożliwia wygodny dostęp z ciągu pieszego, biegnącego wzdłuż ul. Słowackiego i jednocześnie od strony rynku. Wejście otwiera się na rozległe wnętrze foyer sali wielofunkcyjnej w którym urządzono punkt informacyjny i szatnię. Od strony ul. Słowackiego zaprojektowano wejście służbowe, przewidziane dla pracowników i obsługę techniczną.

Komunikacja ogólnodostępna.

 

Główny układ komunikacyjny w budynku tworzy wielopoziomowy foyer, powiązany funkcjonalnie i przestrzenie schodami jednobiegowymi, które przylegają do fasady. Komunikacja pionowa realizowana będzie przez windę osobową, która zapewnia dostęp na wszystkie poziomy budynku, począwszy od strefy sanitarnej w podpiwniczeniu, a skończywszy na poziomie antresoli z galerią i wyjściem na taras dachowy.

Wielopoziomowy foyer.

Zaplecze dostawcze.

 

Dla potrzeb budynku, a w szczególności dla sali wielofunkcyjnej i galerii zapewniono strefę dostawczą, która składa się z garażu dokującego, przystosowanego dla samochodu o dł. do 7m i zamykanego bramą rolowaną. Wyładunek i załadunek ułatwi rampa z możliwością regulowania wysokości i dostosowania podestu do podwozia. Ponadto, garaż dokujący posiada bezpośredni dostęp do windy towarowej, umożliwiając tym samym obsługę cateringu.

Sala wielofunkcyjna.

 

Zaproponowana została sala o zmiennym układzie widowni i sceny. Dzięki zastosowaniu mobilnej podłogi tzw. „nożycowe podesty sceniczne” istnieje możliwość aranżacji niemal dowolnego układu „scena – widownia”.  Sala zapewnia możliwość realizowania inscenizacji artystycznych takich jak przedstawienia, występy solowe i wiele innych zdarzeń w których mobilność sali będzie podążać za wyobraźnią ich twórcy.  Istnieje także możliwość organizacji bankietu w układzie tarasowym lub na płaskiej podłodze. Kolejnym atutem jest możliwość niemal pełnego otwarcia sali na foyer i tym samym powiększenia przestrzeni dla zdarzeń i inscenizacji.

Na bocznych, przeciwległych ścianach sali umieszczono galerie techniczne, które będą umożliwiać obsługę elementów wyposażenia technicznego, w tym mobilnego rusztu sufitowego z podwieszonymi sztankietami, mostami oświetleniowymi i nagłośnieniem. Ponadto, dla sali zapewniono pomieszczenie reżyserki z projektorem i kabinę tłumaczy. Dla sali będą zapewnione odpowiednie warunki akustyczne. Głównym rozwiązaniem, które zapewni komfort akustyczny to odizolowanie konstrukcji sali od pozostałej części budynku tzw. „pudełko w pudełku”, dzięki temu wszystkie drgania pochodzące z użytkowania budynku nie będą przenoszone na ściany i stropy sali.

Galeria.

 

Zaproponowano galerię w formie wielkoprzestrzennego pomieszczenia, które będzie umożliwiać dowolną aranżacje i rozmieszczenia ekspozycji wystawienniczych. Dzięki usytuowaniu galerii na ostatniej kondygnacji, pod dwuspadowym dachem, zaistniała możliwość utworzenia dodatkowej powierzchni dla wystaw czasowych, w formie antresoli.

Oświetlenie ekspozycyjne zapewnią podświetlane sufity, wykonane z napinanego tworzywa, których główną cechą jest równomierne rozpraszanie świtała. Galeria wyposażona została w podręczne zaplecze magazynowe, które dostępne będzie bezpośrednio z przestrzeni wystawienniczej. Transport eksponatów z doku wyładowczego zapewni winda towarowa, która połączona jest funkcjonalnie z magazynem podręcznym galerii.

Kawiarnia.

 

Zaproponowano kawiarnię na poziomie galerii otwartą na foyer, przy jednoczesnej możliwości wymknięcia sali konsumenckiej ścianą mobilną, składaną. Kawiarnia będzie miała zapewnione zaplecze kuchenne z aneksem do mycia naczyń. Dostawa półproduktów poprzez wewnętrzną klatkę schodową i windę towarową.

Foyer sali wystawienniczej.

 

Widok na foyer i kawiarnię.

Rozwiązania materiałowe elewacji.

 

Do wykończenia elewacji zastosowano materiały szlachetne, takie jak: metal, szkło i ceramika, które cechuje niemal dożywotnia trwałość. Fasada strukturalna wykonana będzie z kształtek ceramicznych, w kolorze naturalnej cegły palonej, mocowanych do podkonstrukcji stalowej w układzie triangulacyjnym. Ściany cokołowe, filarki i belki wykończone będą naturalną cegłą paloną, klinkierową. Fasada szklana, słupowo-ryglowa z profili aluminiowych, szklenie termoizolacyjne, strukturalne.

MENU

tel. 605 20 80 80

architekt@piotrtabor.com

KONTAKT

Twój e-mail
Treść wiadomości
WYŚLIJ WIADOMOŚĆ
WYŚLIJ WIADOMOŚĆ
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

Copyright 2019 | Created with piotr tabor