ARCHITEKT

Typ:...............

Inwestor:..

Lokalizacja:...

Rok:..............

Dane:............

Status:...........

użyteczność publiczna

Powiat Mielecki

Mielec

2024

pow.u: 3576 m2

projekt

Zdjęcia ze zbiorów: Muzeum Historii Fotografi "Jadernówka" w Mielcu

Więcej o historii budynku:   tmzm.mielec.pl     zs.mielec.pl

Założenia

 

Celem inwestycji jest przeprowadzenie prac renowacyjnych na istniejącym budynku, który został wpisany do rejestru zabytków. Projekt zakłada zachowanie wartości historycznych i architektonicznych budynku, a w szczególności odtworzenie pierwotnego wystroju, który uległ zniszczeniu w wyniku nieprofesjonalnych napraw i remontów. Wiele zdobień zniknęło na zawsze, a niektóre detale architektoniczne zostały przykryte współczesną zaprawą jak np. boniowanie.

Remont dachu

 

W pierwszej kolejności wykonany zostanie remont dachu i poddasza. Przeprowadzona ekspertyza techniczna wykazała, że elementy konstrukcyjne dachu przekroczyły stany graniczne nośności. Konstrukcja dachu przez wiele lat była obciążona kilkukrotnie cięższym, niż obecnie, pokryciem dachu, jakim była dachówka ceramiczna. Długotrwałe i nadmierne obciążenie spowodowało nieodwracalną utratę geometrii dachu. Podjęto decyzję o wymianie starej więźby dachowej na nową konstrukcję, z zachowaniem historycznego kształtu dachu.

Przywrócone zostaną ściany ogniowe, które pierwotnie dzieliły drewniany dach na odrębne sekcje pożarowe. Ściany zostały zlikwidowane podczas  współczesnych remontów poszycia dachu.

Nowy dach pokryty zostanie blachą, która będzie nawiązywać do tradycyjnej dachówki felcowej. Fragmenty historycznej dachówki zostały odnalezione na poddaszu. Nowy dach wyposażony zostanie w system stałej, aktywnej asekuracji, która zapewni bezpieczeństwo podczas przeglądów technicznych i remontów.

Budowa dodatkowego stropu

 

Projekt przewiduje budowę dodatkowego stropu betonowego, który wykonany zostanie tuż nad istniejącym stropem drewnianym. Jego budowę wymusza wątła i filigranowa konstrukcja istniejącego stropu drewnianego. Nowy strop wykonany zostanie w systemie prefabrykowanym z użyciem belek sprężonych. Zadaniem dodatkowego stropu będzie przede wszystkim wydzielenie pożarowe poddasza od kondygnacji użytkowych. W przypadku pożaru i ewentualnego zawalenia dachu nowy strop przejmie obciążenie i zabezpieczy pozostałe kondygnacje użytkowe.

Kolejną istotną funkcją dodatkowego stropu będzie zapewnienie stabilnego podłoża dla robot budowlanych związanych z budową nowej więźby. Ponadto, nowy strop umożliwi stworzenie przestrzeni technicznej dla potrzeb wentylacji mechanicznej całego budynku. Na stropie zostaną umieszczone centrale wentylacyjne, których ciężar będzie przekraczał 1000kg. Dzięki  takiemu rozwiązaniu bryła budynku zostanie uwolniona od wielkogabarytowych urządzeń wentylacyjnych, które często widać na dachach współczesnych budynków.

Wolier dla nietoperzy

 

W trakcie inwentaryzacji budowlanej na poddaszu odkryte zostało siedlisko nietoperzy. Rozpoznanie  gatunku powierzono dr Katarzynie Janik-Superson z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Nietoperzy. Okazało się, że na poddaszu bytuje jeden z cennych gatunków "Nocek Brandta". Podjęta została decyzja o zachowaniu siedliska poprzez utworzenie bezpiecznego wolieru w tym samym miejscu gdzie zauważono bytowanie nietoperzy. Zaprojektowany został wolier o wysokości ponad 7 m, o powierzchni ok 126 m2.

Wolier wydzielony zostanie ścianami ażurowymi w konstrukcji drewnianej i zabezpieczony siatką hodowlaną w osłonie z tworzywa. Spód dachu wykończony zostanie naturalnymi, nieheblowanymi deskami, które zapewnią dobrą przyczepność. W kalenicy dachu umieszczone zostaną specjalne wloty szczelinowe.

Remont ścian fundamentowych

 

Ze względu na stwierdzone zawilgocenie ścian piwnicznych podjęta została decyzja o zaprojektowaniu wtórnej izolacji poziomej.  Wykonana zostanie iniekcja ciśnieniowa. Dodatkowo, na wszystkich ścianach fundamentowych wykonane zostaną powłoki przeciwwilgociowe. W pomieszczeniach piwnicznych zaplanowano kapitalny remont. Na ścianach piwnicznych zostaną skute wszystkie tynki, a ich miejsce zastąpi specjalistyczna zaprawa renowacyjna. Wymienione zostaną także wszystkie posadzki na gruncie. W piwnicach zaplanowano wentylację mechaniczną, która zapewni stałe, czynne osuszanie.

Renowacja elewacji

 

  • renowacja wątków kamiennych i ceglanych

  • odtworzenie pierwotnego tynku z boniami

  • renowacja zdobień i profili ciągnionych

  • renowacja portalu wejściowego z piaskowca

  • remont ścian szczytowych i wzmocnienie sterczyn

  • odtworzenie nakryw z dachówki karpiówki

  • wymiana obróbek blacharskich

  • remont balkonu

  • renowacja daszków nad wejściami

  • wymiana wiaty nad wejściem gospodarczym

Iluminacja elewacji

 

W ramach kompleksowej renowacji budynku przewidziano wykonanie nocnego oświetlenia elewacji. Zaprojektowane zostały naświetlacze, których zadaniem będzie  stworzenie unikalnego nastroju i podkreślenie detali budynku. Oświetlenie ograniczono do minimum aby nie doprowadzić do przeładowania i utraty walorów historycznej kompozycji. Umieszczenie punktów świetlnych na filarach między okiennych ma za zadanie podkreślenie harmonii i rytmikę elewacji. Pozostałe oświetlenie rozproszone będą tworzyć naświetlacze na wysięgnikach.

MENU

tel. 605 20 80 80

architekt@piotrtabor.com

KONTAKT

Twój e-mail
Treść wiadomości
WYŚLIJ WIADOMOŚĆ
WYŚLIJ WIADOMOŚĆ
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

Copyright 2019 | Created with piotr tabor