ARCHITEKT

Typ:...............

Organizator:..

Lokalizacja:...

Rok:..............

Dane:............

Status:...........

przestrzeń publiczna

gm. Postomino/SARP Koszalin

Jarosławiec

2024

pow: 10 ha

konkurs

Idea.

 

Koncepcja oparta została o ideę zintegrowania poszczególnych budowli w jeden harmonijny obiekt, który został wkomponowany w zielony klif nadmorski, tworząc tym samym różne poziomy przestrzenne i użytkowe. Miejsce do spędzania czasu dla rodzin z dziećmi i doskonała baza do organizacji okolicznościowych spotkań mieszkańców i turystów, miejsce do organizacji wydarzeń społecznych.

Remont dachu

 

Przeprowadzona ekspertyza techniczna wykazała, że istniejąca konstrukcja dachu jest w złym stanie technicznym. Stwierdzono liczne ogniska korozji biologicznej drewna. Obliczenia statyczno-wytrzymałościowe wykazały przekroczone stany graniczne nośności. Ponadto, długotrwałe przekroczenie SGU doprowadziło do nieodwracalnej utraty geometrii dachu. W poszyciu dachu występuje wiele ubytków i nieszczelności, które powodują zawilgocenie ścian i drewnianego stropu.

Po przeprowadzeniu analiz pojęto decyzję o całkowitej rozbiórce dachu i jego odtworzeniu z wykorzystaniem współczesnych rozwiązań konstrukcyjno-materiałowych.

W obrębie placu zaproponowano budowę fontanny posadzkowej, której głównym motywem będzie woda wydobywająca się z posadzki placu, tworząca naturalną formę kałuży, kolejno spływająca do szczelin i zbierana do instalacji obiegu zamkniętego. Cały układ przestrzenny fontanny wzbogacony zostanie światłem, które wydobywa się z dysz i szczelin, rozświetla całą fontannę tworząc refleksy na żywej powłoce wody. Światło w porze nocnej będzie sprawiać, że aspekt ożywienia nabierze nowego charakteru, a rozświetlone otoczenie skweru stworzy „genius loci”

Platforma widokowa.

 

Integralną częścią skweru będzie platforma widokowa,  w układzie horyznotalnym (pawilonowym). W strukturę platformy wbudowany został obiekt szaletu miejskiego oraz zaplecze gospodarcze i techniczne, w tym komora na potrzeby fontanny. Platforma widokowa składa się z dwóch poziomów. Poziom pierwszy, lekko zaniżony względem placu to zadaszony taras widokowy o długości niemal 39 m. Taras wyposażony będzie w siedziska plenerowe. Taras posiada otwarcie widokowe na „Plażę Dubaj”. Z poziomu tarasu zapewniono dostęp do pomieszczeń budynku. Nad tarasem zaplanowano lokalizację platformy z widokiem na Bałtyk i skwer z fontanną. Platforma to także miejsce wypoczynku na obszernych siedziskach i stałych leżakach. Dostęp do platformy zapewni trybuna, na której zaplanowano budowę siedzisk plenerowych, skierowanych na skwer, gdzie można organizować występy na mobilnej scenie.

Wiata rowerowa.

 

Na potrzeby mieszkańców i turystów przewidziano budowę zadaszonego parkingu rowerowego. Wiata rowerowa ulokowana zostanie bezpośrednio przy ciągu pieszym ul. Nadmorskiej. Przewidziano stojaki rowerowe w ilości ok. 96 miejsc parkingowych.

Zejście na plażę.

 

Zejście na plażę nr 5 zaproponowano w formie kompleksu pochylni, przeznaczonych dla ruchu pieszego. Wszystkie poziomy użytkowe części naziemnej będą dostępne dla użytkowników z wózkami dziecięcymi, rowerami, a także dla osób z dysfunkcjami ruchu. Zaproponowano układ poprzecznych, tarasowych konstrukcji, których priorytetowym zadaniem będzie zabezpieczenie klifu przed osuwiskami. Konstrukcję pochylni będą tworzyć betonowe ściany oporowe, monolityczne wanny i skrzynie, które wzmocnią stopę skarpy

Ze względu na niestabilny pozom plaży w strefie bezpośredniego zejścia zaproponowano budowę tzw. „betonowego garbu”, który będzie niwelował różnice zmiennych poziomów plaży. Konstrukcja i ukształtowanie „garbu” umożliwi przejazd techniczny ciężkim sprzętem np. budowlanym.

Promenada.

 

Wzdłuż klifu powstanie promenada, przeznaczona dla ruchu pieszego. Promenada połączona zostanie z zejściem nr 5 poprzez łagodne pochylnie. Analogiczne rozwiązanie zapewni połączenie z placem „Róży Wiatrów”. Przebieg promenady zaplanowano przy krawędzi klifu, na wysokości ok 4-5 m od przyległej plaży.

Wyniesienie promenady na wysokość ok 3 m od wierzchu opaski stabilizującej poziom plaży (progu betonowego) ma ochronić kładkę przed wysokimi falami w trakcie sztormu i procesami akumulacji oraz erozji plaży. Na trasie promenady zaplanowano strefę wypoczynkową w formie poszerzonego tarasu, na którym umieszczone zostaną siedziska i leżaki. Cała kładka wyposażona zostanie w oświetlenie nocne.

MENU

tel. 605 20 80 80

architekt@piotrtabor.com

KONTAKT

Twój e-mail
Treść wiadomości
WYŚLIJ WIADOMOŚĆ
WYŚLIJ WIADOMOŚĆ
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

Copyright 2019 | Created with piotr tabor