Idea.

 

Główna idea projektu koncepcyjnego opiera się na wykreowaniu spójnej i dobrze skomunikowanej przestrzeni, w której scenariusz aktywności rozgrywa się wokół zbiornika wodnego. Kluczowymi aspektami powodzenia planu aktywizacyjnego jest czysta woda i pojemne plaże z piasku. W zasadzie te dwa czynniki wystarczą, aby teren stał się atrakcyjny dla mieszkańców i turystów. Pozostałe funkcje będą jedynie uzupełnieniem strategicznego celu jakim jest wodna rekreacja w coraz gorętszych okresach letnich.

 

Opracowany projekt podejmuje próbę realizacji strategii czystej wody poprzez stworzenie akwenu regeneracyjnego w którym rolę oczyszczającą będą pełnić rośliny i substancje mineralne. Strefa biofiltru z roślinami wodnymi i nawodnymi spełni jednocześnie funkcję biotycznego krajobrazu dla strefy relaksu i wypoczynku.

Kompozycja.

 

Zasada kompozycji opiera się o trzy obiekty, które budują główną strategię układu funkcjonalno-przestrzennego. W skład tych obiektów wchodzi cypel z altaną integracyjną, wieża widokowa i budynek usługowy. Obiekty rozmieszczone są triangulacyjnie w trzech lokalizacjach i połączone będą główną komunikacją obwodową wokół zbiornika. Architektura obiektów nawiązuje do archetypu lokalnej, tradycyjnej zabudowy.

Strefy funkcjonalne

 

Cały obszar podzielony został na kilka stref funkcjonalnych:

  • strefa rekreacji przywodnej,

  • strefa rekreacji ruchowej,

  • strefa usług,

  • strefa zabawy zorganizowanej,

  • strefa parkingowa.

 

Na lokalizację i rozmieszczenie poszczególnych stref wpływają pośrednio uwarunkowania Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego. Stąd też lokalizacja m.in. usług gastronomi, sportu i palców zabaw na obszarze zezwalającym usytuowanie funkcji uzupełniających.

Zielony nasyp z głazami kamiennymi wzbogaci płaski krajobraz i jednocześnie stworzy bazę startową do zjazdu linowego dla tzw. tyrolki. Konstrukcja wieży zbudowana zostanie z elementów stalowo-żelbetowych, które zostaną przysłonięte panelami z drewna. W oparciu o konstrukcję wieży powstanie profesjonalna ściana wspinaczkowa.

Wieża widokowa.

 

W północno-wschodnim narożniku działki zaproponowano lokalizację wieży z tarasami widokowymi i ścianą do wspinaczki. Usytuowanie obiektu będzie respektować przebieg sąsiedniej linii wysokiego napięcia i nie naruszy jej strefy ochronnej. Podbudowę (bazę) wieży stanowić będzie niewielkie wzniesienie uformowane z pozyskanego gruntu podczas budowy zbiornika wodnego.

Zielony nasyp z głazami kamiennymi wzbogaci płaski krajobraz i jednocześnie stworzy bazę startową do zjazdu linowego dla tzw. tyrolki. Konstrukcja wieży zbudowana zostanie z elementów stalowo-żelbetowych, które zostaną przysłonięte panelami z drewna. W oparciu o konstrukcję wieży powstanie profesjonalna ściana wspinaczkowa..

Wieża widokowa.

 

W północno-wschodnim narożniku działki zaproponowano lokalizację wieży z tarasami widokowymi i ścianą do wspinaczki. Usytuowanie obiektu będzie respektować przebieg sąsiedniej linii wysokiego napięcia i nie naruszy jej strefy ochronnej. Podbudowę (bazę) wieży stanowić będzie niewielkie wzniesienie uformowane z pozyskanego gruntu podczas budowy zbiornika wodnego.

Altana wyposażona będzie w stały grill kamienno-ceglany, a także w pomieszczenia higieniczno-sanitarne i zaplecze gospodarcze. Obiekt usytuowany został na „cyplu” w otoczeniu wody i towarzyszącej zieleni przywodnej. Dostęp do cypla zapewnia szeroka kładka przelotowa z możliwością wjazdu dla niewielkich samochodów techniczno-dostawczych.

Altana integracyjna.

 

Dla okolicznych mieszkańców przewidziano miejsce, które będzie sprzyjać integracji dla lokalnej społeczności. To będzie przestrzeń dająca możliwość wspólnego spędzenia czasu, zorganizowania biesiady lub warsztatów. Obiekt będzie posiadał otwartą formę altany z możliwością swobodnego aranżowania przesłon zewnętrznych tzw. ściany mobilne.

Gastronomia i zaplecze sanitarne.

 

Zaproponowano obiekt modułowy, który zawiera w sobie funkcje małej gastronomi. Budynek usytuowany został w południowo-wschodnim narożniku działki w strefie, w której MPZP dopuszcza lokalizowanie takich obiektów. W skład części gastronomicznej wchodzi bar z zapleczem kuchennym, bar grilowy oraz obszerny taras z podestem drewnianym na potrzeby ogródków sezonowych. W skład zespołu obiektów modułowych wchodzi także strefa z zespołem higieniczno-sanitarnym wraz z przebieralnią. Na potrzeby magazynowania sprzętu pływającego powstanie obszerny garaż i magazyn.

Zaproponowany został układ komunikacji przelotowej z miejscowymi ograniczeniami spowalniającymi ruch samochodowy. Takie rozwiązanie zapewni drożność w okresach nasilenia sezonowego.

Główna ścieżka obwodowa zbiornika wraz z kładką daje możliwość przejazdu dla niewielkich samochodów obsługi technicznej i komunalnej. Dzięki takiemu rozwiązaniu zapewniona zostanie możliwość efektywnego utrzymania czystości wokół zbiornika, a także efektywny dojazd dla służb porządkowych i ratowniczych.

Komunikacja.

 

Dostępność komunikacyjną do kompleksu oparto o dwa przeciwległe wjazdy, w tym jedno bezpośrednio z drogi wojewódzkiej nr 744. Drugi wjazd z drogi lokalnej, wewnętrznej będzie pełnił funkcję dostawy i obsługi technicznej dla strefy usługowej i magazynowo-gospodarczej.

Dla okolicznej młodzieży przewidziano budowę profesjonalnego placu z przeszkodami do uprawiania sportów ekstremalnych - Skate Park.

Plac zabaw

 

W bliskim sąsiedztwie zespołu gastronomicznego usytuowany został plac zabaw dla dzieci. Taka lokalizacja będzie sprzyjać rodzicom z dziećmi, którzy zechcą skorzystać z ogródków gastronomicznych, a dzieci w tym czasie spędzą czas na urządzeniach zabawowych.

Meble.

 

Przestrzeń wokół zbiornika wodnego kreują proste formy umeblowania. Głównym i podstawowym elementem wyposażenia będą modułowe siedziska wykonane z trwałego drewna egzotycznego, które w zasadzie nie wymaga konserwacji, a jego twardość zwiększa żywotność siedziska przez dziesiątki lat.

 

Zaproponowano moduły, które można łączyć i dowolnie konfigurować w zespoły wypoczynkowe np. siedziska + leżaki. Przy każdym zestawie wypoczynkowym umieszczone zostały miejsca do parkowania rowerów. Kosze na odpady ulokowane zostały na głównych szlakach komunikacji pieszej obejmując tym samym wszystkie strefy aktywności społecznej.

Opinia sądu konkursowego

 

Praca konkursowa zdobyła I nagrodę.

Zaproponowana koncepcja zakładała czytelny układ funkcjonalny z zespołem parkingowym dostępnym z drogi wojewódzkiej i zalewem odsuniętym dzięki temu od uciążliwości związanej z natężeniem r uchu. Na zalewie, blisko parkingu znalazła się niewielka wyspa z wiatą grillową,skomunikowana kładką z obydwoma sąsiednimi brzegami. W głębi plaża osłonięta przez molo, w pobliżu gastronomia z zapleczem, urządzenia rekreacyjne i sportowe oraz górująca nad całością wieża widokowa.

Projektowanej zabudowie nadano prostą, ale estetyczną, a nade wszystko spójną stylistykę. Autor opracowania podkreślili walory swej pracy efektownymi nocnymi wizualizacjami.

 

Wyróżniające cechy pozytywne:

  • czytelny układ zalewu z wydzieloną strefą zieloną przy wyspie i plażową pod drugiej stronie akwenu

  • usytuowanie parkingu stanowiącego bufor wizualny i akustyczny między zalewem, a ulicą

  • syntetyczna, spójna i estetyczna forma budynków i wiat

  • optymalna lokalizacja kawiarni, przy jednoczesnej bliskości plaży i placu zabaw

  • właściwe zdaniem komisji rozłożenie kosztów na poszczególne elementy projekty, poza drobnymi wyjątkami

  • lokalizacja wiaty grillowej została przyjęta z aprobatą, jako pomysł interesujący i atrakcyjny,choć doprowadzenie wody i kanalizacji sanitarnej na wyspę może rodzić pewne problemy techniczne i niepożądane koszty.

Instalacje i oświetlenie.

 

Oprócz podstawowych instalacji jakie towarzyszą przestrzeniom publicznym, wprowadzone zostały systemy darmowej energii słonecznej. Wprowadzono wiele rozwiązań, które będą sprzyjały integracjom społecznym i zachęcały do skorzystania właśnie tutaj - okazjonalnie lub planowo np. darmowy dostęp do WiFi. Ważną rolę odegra system monitoringu wizyjnego, który podniesie rangę ochrony i sprawi, że obiekty staną się bardziej bezpieczne. Nocną iluminację oświetlenia tworzą lampy parkowe LED.

Nawierzchnie.

 

Nawierzchnie komunikacji pieszej i rowerowej zbudowane będą z warstwy mineralno-żywicznej, która tworzy równą powierzchnię, a ta z kolei jest przyjazna dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, rowerach, rolkach itp. Ponadto, zaproponowana nawierzchnia jest drenująca, całkowicie przepuszczalna dla wody, a to oznacza gotowość do użytku w ekstremalnych warunkach. Ciągi komunikacji jezdnej wykonane zostaną z asfalto-betonu lub kostki betonowej bezfazowej.

Zieleń.

 

Struktura zieleni to przede wszystkim łąki kwietne, które będą otaczać zbiornik i palże.

 

W strefie zbiornika regeneracyjnego zaplanowano roślinność wodną i przywodną.

Dostępność uniwersalna.

 

Zapewnione zostały najnowsze standardy dostępności niezależnie od wieku użytkownika, płci i stopnia sprawności. Szczególną uwagę zwrócono na osoby niewidome lub słabowidzące. Dla tych użytkowników zapewniono ciągi wolne od przeszkód, wyposażone w identyfikację przestrzeni oraz rozwiązania multisensoryczne takie jak np: tablice tyflograficzne i oznaczenia fakturowe nawierzchni FON. Strefa higieniczno-sanitarna zawiera pomieszczenia przystosowane do użytku przez osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich.

Cel konkursu.

Konkurs na opracowanie kompleksowej koncepcji budowy zbiornika wodnego (rekreacyjnego) oraz zagospodarowania architektoniczno – urbanistycznego terenów wokół planowanego zbiornika w Mircu

I nagroda i zaproszenie do projektu.

PROJEKT KONKURSOWY

PROJEKT

STAN ISTNIEJĄCY

Przestrzeń Publiczna

Gmina Mirzec

Mirzec Stary

2020

pow. 3,5 ha

konkurs

Typ:................

Organizator:

Lokalizacja:...

Rok:................

Dane:.............

Status:...........

ARCHITEKT

MENU

tel. 605 20 80 80

architekt@piotrtabor.com

KONTAKT

Twój e-mail
Treść wiadomości
WYŚLIJ WIADOMOŚĆ
WYŚLIJ WIADOMOŚĆ
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

Copyright 2019 | Created with piotr tabor