Główne założenia koncepcji opierają się o próbę podniesienia walorów architektonicznych i urbanistycznych przestrzeni publicznej Starego Rynku w Brzegu, który niewątpliwie zatracił swoją pierwotną rangę. Dlatego, nadrzędnym celem jest przywrócenie mu historycznie uzasadnionej funkcji z uszanowaniem zastanego dziedzictwa, wykorzystaniem współczesnych środków zarówno w formie jaki i rozwiązaniach technologicznych oraz poprawę powiązań komunikacyjnych z tkanką miasta. Poprzez oczyszczenie i uporządkowanie, a przez to podkreślenie placu i otaczających budynków wykreuje się nowa wartość miejskiej przestrzeni publicznej, która stanie się atrakcyjnym, silnym i rozpoznawalnym elementem w krajobrazie miasta. Podniesienie wartości przestrzennych miejskiego rynku wpłynie pozytywnie na relacje społeczne, a zaproponowana funkcja będzie sprzyjać integracji lokalnej społeczności. Dlatego zadbano, aby nowa przestrzeń rynku była w pełni przystosowana dla osób z niepełnosprawnościami, a szczególnie z dysfunkcjami wzrokowymi.
Kompozycja.
Zasadę układu przestrzennego oparto o centralny kwartał zabudowy sukiennic, który niejako determinuje podział placu na odrębne przestrzenie. Projekt zakłada powstanie trzech głównych stref w obrębie Rynku, różniących się względem siebie sposobem organizacji przestrzeni i jej docelowym przeznaczeniem. Zaproponowana kompozycja posadzki opiera się o zasadę przekrzywionej osi względem pierzei rynku, której kierunek wyznacza zabudowa sukiennic. Dzięki temu zabiegowi podkreślona zostanie lokalizacja najstarszej tkanki śródrynkowej, wokół której wznoszono z czasem inne obiekty murowane – dzisiejsze pierzeje rynku. Kolorystkę posadzki ograniczono do barw szarości tak aby wyeksponować soczystą zieleń i ciepłe drewno mebli miejskich.
Strefy funkcjonalne.
W przestrzeni rynku wyodrębniono cztery strefy funkcjonalne:
Plac koncertowy – miejsce przewidziane do organizacji imprez kulturalnych i rozrywkowych takich jak np. koncerty, kino letnie itp. Na potrzeby placu zorganizowano wolną przestrzeń o pow. ok 1600 m2 na którym istnieje możliwość usytuowania profesjonalnej sceny z mobilnym zapleczem technicznym. Na potrzeby sceny przewidziano moduł zasilający, który chowany będzie w podziemnym boskie. Integralną częścią placu jest zielony pagórek, wyniesiony ponad płaszczyznę płyty rynku na wysokość ok 170 cm. Jego łagodne i trawiaste zbocza będą pełnić funkcję widowni, a od strony nasłonecznionej miejsce do letniego wypoczynku.
Plac reprezentacyjny – miejsce przewidziane do organizacji uroczystości miejskich takich jak apele, zbiórki, zgromadzenia czy też manifestacje. Na potrzeby placu zorganizowano wolną przestrzeń o pow. ok 1450 m2. Integralną częścią placu jest stała scena plenerowa przeznaczona dla uroczystości lokalnych i wystaw okolicznościowych. Scena posiada formę tarasu o niewielkim wzniesieniu względem płyty rynku, zaledwie 35 cm. Obrzeża sceny wykończone będą drewnem egzotycznym, z możliwością wykorzystania jako ciepłe siedzisko. Płaszczyzna sceny wyrównana będzie z wejściem pod arkadami sukiennic. W centralnej części sceny zaproponowano budowę podestu jako symboliki istnienia w tym miejscu dawnego pomnika z 1878 roku. Podest wykończony będzie drewnem egzotycznym pełniąc jednocześnie formę podwyższonej mównicy. W narożniku umieszczona będzie płyta fotoceramiczna przedstawiająca archiwalny widok na pomnik – postać Fryderyka II, Króla Prus ze stosowanym opisem i adnotacją. Scena także zostanie wyposażona w moduł zasilający chowany w posadzce.
Salon Miejski – strefa, w której ulokowano tzw. meble miejskie w konfiguracjach umożliwiających spotkania integracyjne społeczności lokalnej. Siedziska wyposażone będą w moduły do ładowanie urządzeń mobilnych poprzez porty USB, a także panele głosowe z informacją miejską. Cała strefa objęta zostanie zasięgiem darmowego dostępu do sieci WiFi. Zasilane wszystkich podzespołów zapewni instalacja fotowoltaiczna umieszczona na płaskim dachu sąsiedniej kamienicy.
Ogródki Letnie – miejsca z możliwością organizowania gastronomii sezonowej na wolnym powietrzu. Lokalizacja potencjalnych ogródków wyznaczona została wzdłuż pierzei rynku. Wielkość wyznaczonych stref umożliwia organizowanie modułowych tarasów z parasolami o wielkościach max. 6x6 m lub namiotów 4x12 m. Do każdego modułu doprowadzone zostaną koryta kablowe na potrzeby zasilania z istniejących układów pomiarowych od poszczególnych lokali usługowych.
Fontanna.
Główny akcent płyty rynku z ożywioną wodą, która spływa kaskadowo z zielonego pagórka. Odstąpiono od tradycyjnej, płaskiej fontanny na rzecz płynącego strumyka. Kaskadowa forma instalacji umożliwia pokonywanie wzniesień i wypoczynek na różnych poziomach fontanny. W górnej i dolnej strefie fontanny umieszczone zostaną dysze wodne z iluminacją świetlną. Część techniczna fontanny ulokowana zostanie w komorze, która nie będzie wymagała znacznego zagłębienia w gruncie w związku z faktem, że może zostać ukryta w nasypie pagórka.
Komunikacja.
Przywrócenie całego rynku pieszym stało się nadrzędnym celem do stworzenia przestrzeni prestiżowej, pozbawionej barier i powszechnie akceptowalnej przez mieszkańców. W koncepcji przewidziano uporządkowanie ruchu w celu dobrej dostępności i maksymalnie możliwej segregacji ruchu. Utrzymano możliwość wjazdu na płytę rynku dla pojazdów uprzywilejowanych i dostawczych z ograniczonym czasem parkowania w strefie lokali usługowych. Ograniczony ruch komunikacji samochodowej może odbywać się jedynie w jednokierunkowym pasie obwodowym rynku o szerokości 5 m. Tym samym pasem może poruszać się ruch rowerowy dla którego przewidziano wiele parkingów, niemal po całym obwodzie rynku. Ponadto, wydzielone pasy ruchu pieszo-jezdnego i rowerowego zaprojektowano tak aby umożliwić łatwą obsługę przez służby porządkowe, zwłaszcza w okresach zimy – wygodne i sprawne odśnieżanie.
Dostępność uniwersalna.
Nowa przestrzeń rynkowa to przede wszystkim najnowsze standardy dostępności niezależnie od wieku użytkownika, płci i stopnia sprawności. Szczególną uwagę zwrócono na osoby niewidome lub słabowidzące. Dla tych użytkowników zapewniono ciągi wolne od przeszkód, wyposażone w identyfikację przestrzeni oraz rozwiązania multisensoryczne takie jak np: tablice tyflograficzne z dodatkową informacją głosową, oznaczenia fakturowe nawierzchni FON. Zrezygnowano z punktów świetlnych poniżej linii wzroku, aby nie powodować oślepienia pieszych i rowerzystów, a tym samym nie zaburzać kontrastów barwnych.
Meble miejskie.
Przestrzeń rynku kreują proste formy umeblowania. Głównym i podstawowym elementem wyposażenia będą modułowe siedziska wykonane z trwałego drewna egzotycznego Jatoba, które w zasadzie nie wymaga konserwacji, a jego twardość zwiększa żywotność siedziska. Zaproponowano moduły, które można łączyć i dowolnie konfigurować w zespoły wypoczynkowe. W skład zestawów wchodzą także leżaki miejskie. Wszystkie kompleksy wypoczynkowe posiadają zapewnione miejsca do parkowania rowerów. Kosze na odpady ulokowane zostały na głównych szlakach komunikacji pieszej obejmując tym samym wszystkie strefy aktywności społecznej.
Zieleń.
Struktura zieleni to przede wszystkim drzewa miejskie. Zaplanowane nasadzenia obejmują dorosłe sadzonki, które wykazują duży pokrój korony i stabilność wegetacyjną. Dla wszystkich drzew zapewniono duże rozety chłonne bez utwardzeń. W strefie salonu miejskiego zaplanowano nasadzenia, które będą wzrastać w bliskim sąsiedztwie istniejących drzew, tak aby nie dochodziło do znacznych ubytków zieleni w przypadku zaniku wegetacji tych najstarszych. Zieleń pagórka to przede wszystkim trwa z rolki na podłożu ustabilizowanym geokratą. Nawadnianie zieleni zapewni system płytkich studzienek z dostępem do złącza wody.
Rozwiązania materiałowe.
Projektując płytę runku przyjęto zasadę, że należy zapewnić dużą nośność konstrukcyjną podbudowy, uwzględniając fakt, że należy się spodziewać wjazdu samochodów o dużym nacisku osiowym takich jak np. dźwigi, wozy straży pożarnej czy też wozy transmisyjne. Dlatego, zaplanowano podbudowę o konstrukcji drogowej na całej powierzchni płyty rynku, zapewniając tym samym jednorodną strukturę, która zachowa stabilność. Jako wykończenie nawierzchni przyjęto płyty betonowe, gładkie w modułowych kompozycjach do max 80x80 cm. Kolorystyka posadzki dwubarwna w odcieniu jasno-szarym i ciemno-szarym. Wszystkie obrzeża i krawężniki najazdowe wykonane zostaną z granitu szarego.
Instalacje.
Oprócz podstawowych instalacji jakie towarzyszą przestrzeniom publicznym, wprowadzone zostały systemy darmowej energii słonecznej. Wprowadzono wiele rozwiązań, które będą sprzyjały integracjom społecznym i zachęcały do skorzystania właśnie tutaj - okazjonalnie lub planowo np. darmowy dostęp do WiFi. Ważną rolę odegra system monitoringu wizyjnego, który podniesie rangę ochrony i sprawi, że rynek stanie się bardziej bezpieczny. Kolejną ważną i strategiczną instalacją będzie system odprowadzenia wód opadowych. Aby zapewnić wysoką estetykę nawierzchni zaproponowano budowę systemu szczelinowego w ciągach liniowych.
Oświetlenie.
Nocną iluminację oświetlenia tworzą lampy parkowe LED, których wysokość nie przekracza 5 m. Istnieje konieczność uzupełnienia stref pierzei w punkty świetlne mocowane do elewacji np. wnętrze sukiennic.
Celem konkursu jest uzyskanie najlepszej koncepcji architektonicznej, funkcjonalnej i przestrzennej rewitalizacji obszaru opracowania w celu podniesienia jego walorów społecznych, gospodarczych i estetycznych oraz poprawienie atrakcyjności funkcjonalnej i użytkowej .
Zadaniem podstawowym jest uzyskanie opracowania optymalnego pod kątem wykorzystania możliwości zabudowy i zagospodarowania terenu.
Koncepcja zabudowy i zagospodarowania terenu winna być możliwa do realizacji przez Zamawiającego przy założeniu racjonalnie ekonomicznego kosztu realizacji i eksploatacji.
PROJEKT KONKURSOWY
PROJEKT
STAN ISTNIEJĄCY
przestrzeń publiczna
Gmina Brzeg i SARP Opole
Rynek w Brzegu
2019
pow. 1,59 ha
koncepcja konkursowa
Typ:................
Organizator:
Lokalizacja:...
Rok:................
Dane:.............
Status:...........
MENU
tel. 605 20 80 80
KONTAKT
Copyright 2019 | Created with piotr tabor