ARCHITEKT

STAN ISTNIEJĄCY

Typ:...............

Inwestor:.......

Lokalizacja:...

Rok:..............

Dane:............

Status:...........

Budynek Publiczny

Gmina Ostrów

Blizna

2021-2021

pow.u. 989 m2, pow.t. 0,6 ha

budowa 2022r

Lokalizacja.

 

Budynek powstanie w bezpośrednim sąsiedztwie "Parku Historycznego Blizna" w Gminie Ostrów. Pod budowę budynku przeznaczono działkę o powierzchni ok 0,6 ha, która znajduje w bliskim sąsiedztwie wejścia do Parku Historycznego.

PROJEKT

Idea.

 

Idea inwestycji opiera się na wprowadzeniu nowego scenariusza aktywności przy Parku Historycznym, na wykreowaniu nowego planu aktywizacyjnego dla lokalnej społeczności. Powstanie przestrzeń publiczna, która będzie sprzyjać integracji i wpłynie pozytywnie na relacje społeczne. Nowy budynek uzupełni Park Historyczny o nową przestrzeń do wystaw i ekspozycji. Zapewni też miejsce dla funkcjonowania sołectwa i lokalnych stowarzyszeń.

Architektura budynku.

 

Elewacje proste i minimalistyczne, a materiały szlachetne i naturalne - ceramika i drewno. Elewacje wykończone będą naturalną, ręcznie formowaną cegłą w kolorze czerwono-brązowym. Dachy pokryte zostaną dachówką ceramiczną w kolorze miedziano-piaskowym. Zaniechano stosowania sztucznych materiałów, a w szczególności styropianu i kolorowych tynków.

Widok na portal frontowy z bramą wjazdową do sali ekspozycyjnej. Wielkość bramy pozwala na wjazd pojazdów wojskowych jako eksponatów.

Charakterystycznym akcentem elewacji będą frontowe portale, wykończone lamelami z twardych desek bambusowych.

Na elewacji powstanie mural akcentujący siedzibę Ochotniczej Straży Pożarnej w Bliźnie.

Innowacyjnym rozwiązaniem będą bramy wjazdowe, których płaszczyzna wyrównana zostanie z elewacją. Ruchome panele bram będą wykończone lamelami z bambusa, jak na elewacji. Dzięki temu zabiegowi duże bramy będą tworzyć jednolitą płaszczyznę z elewacją, nie będą szpecić budynku.

Zagospodarowanie Terenu.

 

Od strony frontowej przewidziano powstanie wewnętrznego dziedzińca z głównymi wejściami do budynku. Na obszernym placu zamontowane zostaną wygodne siedziska drewniane.

Widok na plac wewnętrzny i wejście główne do części konferencyjno-wystawienniczej.

Widok na plac wewnętrzny i wejście do części administracyjno-biurowej.

Od strony ogrodowej zaprojektowane zostały tereny rekreacyjne z placem zabaw i drewnianym podestem tzw. Plateau. To będzie miejsce wypoczynku na ciepłym drewnie egzotycznym w otoczeniu naturalnej zieleni.

Na działce wybudowana zostanie droga wewnętrzna asfaltowa z parkingiem i dodatkowa droga kamienna, która zapewni dojazd do zaplecza technicznego budynku.

Ogrody deszczowe wpisują się w system zrównoważonego gospodarowania wodami opadowymi, który wynika z Prawa Wodnego i Prawa Ochrony Środowiska, w myśl których ochrona wód polega na ich zatrzymaniu w środowisku, w sposób naturalny

Ogrody deszczowe.

 

Woda deszczowa z dachów, chodników i dróg wewnętrznych odprowadzana będzie do tzw. ogrodów deszczowych. To będą naturalne, płytkie zbiorniki zimne w których woda będzie zasilała rośliny hydrofitowe. Pozostały nadmiar wody zostanie odparowany w procesie ewapotranspiracji.

Przeznaczenie Budynku.

 

Budynek powstanie z myślą o zapewnieniu funkcji społecznych dla sołectwa Blizna. Będzie zawierał pomieszczenia niezbędne do funkcjonowania Centrum Edukacyjno-Szkoleniowego przy Parku Historycznym. Powstanie duża i przestrzenna sala wystawienniczo-szkoleniowa na ponad 200 osób. Dla dużej sali przewidziano specjalny wjazd techniczny, który pozwoli na wystawianie wielkogabarytowych eksponatów.

Powstanie też mniejsza sala na 50 osób, która może być wykorzystywana na potrzeby lokalnych mieszkańców, np. do organizacji szkoleń i spotkań kulturalnych.

Obie sale połączone będą obszernym i przeszklonym pomieszczeniem tzw. Foyer w którym będzie można organizować m.in. stałe ekspozycje lokalnych twórców, strefę posiłków cateringowych, szatnię itp.

Strefa biurowa.

 

Na kondygnacji piętra powstanie strefa z pomieszczeniami biurowymi m.in. dla Rady Sołeckiej i lokalnych stowarzyszeń. Część biurowa wyposażona zostanie w aneks śniadaniowy i odrębną łazienkę. W tej części zaplanowano też pomieszczenie monitoringu, gdzie znajdować się będzie rejestrator zapisu telewizji dozorowej.

Ochotnicza Straż Pożarna.

 

W odrębnej i samodzielnej części budynku zaplanowano pomieszczenia na potrzeby OSP Blizna. Powstanie tam obszerny garaż na wóz bojowy, magazyny na poddaszu, zaplecze higieniczno-sanitarne, szatnia z natryskami i sala socjalno-szkoleniowa.

MENU

tel. 605 20 80 80

architekt@piotrtabor.com

KONTAKT

Twój e-mail
Treść wiadomości
WYŚLIJ WIADOMOŚĆ
WYŚLIJ WIADOMOŚĆ
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

Copyright 2019 | Created with piotr tabor