Przestrzeń Publiczna
Gmina Mirzec
Mirzec Stary
2020-2021
pow. 3,5 ha
budowa 2022-2023
Typ:...............
Inwestor:.......
Lokalizacja:...
Rok:...............
Dane:.............
Status:...........
Inwestycja zlokalizowana będzie w Gminie Mirzec na obszarze chronionego krajobrazu.
Teren niemal w całości pokryty jest zielenią, charakterystyczną dla gruntów podmokłych. Znaczna powierzchnia to płytkie wody stojące pokryte w całości roślinnością szuwarową, w wyższych partiach trawami.
Występują także skupiska drzew i krzewów, które są rozmieszczone w różnych częściach terenu. W obrębie istniejącego rozlewiska rosną gatunki typowe dla strefy przywodnej m.in. rodzime gatunki wierzbowatych. Są to dzikie siedliska, które wykazują bardzo szybki wzrost ze względu na silnie nawodnione gruntu.
STAN ISTNIEJĄCY
PROJEKT
Projekt podejmuje próbę realizacji strategii czystej wody poprzez stworzenie akwenu regeneracyjnego w którym rolę oczyszczającą będą pełnić rośliny i substancje mineralne. Strefa biofiltru z roślinami wodnymi i nawodnymi spełni jednocześnie funkcję biotycznego krajobrazu dla strefy relaksu i wypoczynku.
Główna idea projektu opiera się na wykreowaniu spójnej i dobrze skomunikowanej przestrzeni, w której scenariusz aktywności rozgrywa się wokół zbiornika wodnego. Kluczowymi aspektami powodzenia planu aktywizacyjnego jest czysta woda i pojemne plaże z piasku. W zasadzie te dwa czynniki wystarczą, aby teren stał się atrakcyjny dla mieszkańców i turystów. Pozostałe funkcje będą jedynie uzupełnieniem strategicznego celu jakim jest wodna rekreacja w coraz gorętszych okresach letnich.
Realizacja inwestycji przyczyni się do stabilizacji stosunków wodnych na obszarze istniejących nieużytków, stworzy korzystne warunki dla rozwoju flory i fauny występującej na tym obszarze. Otoczenie zbiornika wodnego i stawu kąpielowego zwiększy walory widokowe, wizualne i wpłynie korzystnie na warunki dla rekreacji i wypoczynku.
Idea naturalnego stawu kąpielowego będzie polegać na takim ukształtowaniu zbiornika oraz infrastruktury technicznej, aby wykorzystać naturalne procesy samooczyszczenia wód – filtracja mechaniczno-biologiczna.
O ile w konwencjonalnych basenach poprzez dodatek chloru likwiduje się życie organiczne i giną powodujące nieprzeźroczystość wody glony, to w naturalnym stawie kąpielowym dąży się do eliminacji biogenów wykorzystując konkurencję (walkę) o związki odżywcze między glonami a roślinami bagiennymi oraz zjawiska sorpcyjne w złożu filtra. Zamiast instalacji dozującej związki chemiczne dezynfekujące min. chlor zaprojektowany zostanie wydajny filtr mineralno-roślinny (złoża bagienne) z dodatkiem specjalnie dobranych minerałów w tym wymieniaczy jonowych i absorbentów, które czyszczą wodę w obiegu cyrkulacyjnym.
Zaprojektowany zbiornik wodny będzie pełnił funkcję publicznego stawu kąpielowego, będzie atrakcyjną alternatywą dla konwencjonalnych basenów. Idea budowy stawu kąpielowego zrodziła się z konieczności uzupełnienia funkcji terenu o miejsce do kąpieli w czystej wodzie pozbawionej chemicznych substancji dezynfekujących.
Staw kąpielowy ze strefą brodzącą przystosowany został do potrzeb najmłodszych użytkowników – strefa brodząca obejmuje 4 metry w głąb stawu co pozwala na swobodną i bezpieczną kąpiel dzieci.
Na terenie kompleksu powstanie budowla krajobrazowa w postaci nasypu ziemnego z tarasami widokowymi. Budowla ziemna powstanie z urobku pozyskanego z budowy zbiorników kopanych. Na szczycie nasypu wybudowane zostaną tarasy widokowe, które będą wykorzystywane do celów krajoznawczych i wypoczynkowych. Na tarasach zamontowane zostaną tablice edukacyjne i leżaki wypoczynkowe.
Część edukacyjna przeznaczona będzie w szczególności na potrzeby młodzieży szkolnej, a także lokalnej społeczności. Będzie to mobilna przestrzeń przystosowana do organizacji wydarzeń lub spotkań kulturalnych w klimatycznej atmosferze z możliwością skorzystania z usług wewnętrznej kawiarni np. „spotkania literackie przy kawie”. Będzie to także przestrzeń do organizacji małych szkoleń, prelekcji i wystaw okolicznościowych. Funkcja pawilonu będzie wpisywać się w szeroko rozumiane usługi oświaty, nauki i kultury organizowane przez Gminę. Funkcja podstawowa pawilonu uzupełniona zostanie przez usługę komercyjną w postaci kawiarni oferującej napoje, ciasto i ciepłe posiłki.
Budynek będzie funkcjonował w sezonie letnim. Swoją działalność rozpocznie wraz z uruchomieniem stawu kąpielowego, a zakończy późną wiosną. Budynek wyposażony będzie w ogrzewanie dyżurne. Duże przeszklenia zabezpieczone zostaną roletami.
W budynku wydzielone zostało zaplecze sanitarne dla użytkowników stawu kąpielowego, a także pomieszczenie dla ratowników. Ostatni moduł przeznaczony będzie na zaplecze techniczno-gospodarcze, gdzie będzie można magazynować sprzęt wodny i urządzić warsztat.
Obiekt będzie pełnił funkcję integracyjną dla lokalnej społeczności. Będzie to atrakcyjne miejsce spotkań dla mieszkańców i bezpieczne miejsce spędzenia czasu dla rodzin z dziećmi, a także doskonała baza do organizacji szkolnych zajęć plenerowych. Wiata zlokalizowana będzie w otoczeniu akwenu wodnego i strefy z roślinnością bagienną.
Obiekt podzielony został na dwie strefy o zmiennej aktywności:
Strefa rekreacyjno-wypoczynkowa zadaszona została dymionym poliwęglanem w kolorze jasnego brązu, którego zadaniem będzie przepuszczenie zredukowanych promieni słonecznych na drewniany podest, tym samym stworzenie przyjaznego klimatu.
W bezpośrednim sąsiedztwie budynku usługowego zaplanowano budowę placu zabaw w skład którego będzie wchodzić:
- Skate Park;
- ściana wspinaczkowa typu Boulder;
- tor wspinaczkowy;
- ścianka sprawnościowa, łukowa;
- zjazd tyrolski 25 m.
Pod kładką wykonany zostanie wylot wody z ujęcia na rowie melioracyjnym.
Nad akwenem biofiltru powstanie kładka piesza, która będzie łączyć tereny przyległe z cyplem. Kładka wykonana zostanie jako płyta żelbetowa prefabrykowana, wsparta na przyczółkach. Całość wykończona zostanie drewnem egzotycznym.
Upust wody ze zbiornika będzie realizowany poprzez budowlę upustową, w skład której będzie wchodzić "Mnich" z dokiem wlotowym, oraz "Leżak mnicha" tzw. odprowadzalnik.
Inwestycja rozpoczęła się w kwietniu 2022r. Budowę realizuje firma F.U. FREEDOM ze Skarżysko-Kamiennej. Koszt inwestycji wynosi 20 mln. zł. Planowany termin zakończenia inwestycji: wrzesień 2023r.
Oficjalne otwarcie inwestycji miało miejsce w dniu
21 marca 2024 r.
Piszą o inwestycji:
28.03.2022r - www.spottedalert.pl
08.04.2022r - www.radiokielce.pl
23.05.2022r - www.tv.starachowice.pl
11.05.2023r - www.starachowice.eska.pl
10.07.2023 - www.echodnia.eu
18.08.2023 - www.radiokielce.pl
07.11.2023r - www.echodnia.eu
22.02.2024r - www.starachowice.eu
20.03.2024r - www.starachowice.eska.pl
21.03.2024r - www.echodnia.eu
21.03.2024r - www.radiokielce.pl
22.03.2024r - www.spottedalert.pl
12.07.2024r - www.echodnia.eu
MENU
tel. 605 20 80 80
KONTAKT
Copyright 2019 | Created with piotr tabor