ARCHITEKT

PROJEKT

Typ:...............

Inwestor:.......

Lokalizacja:...

Rok:..............

Dane:............

Status:...........

przestrzeń

prywatny

Mielec

projekt 2024

pow. terenu: 1,55 ha

projekt

Lokalizacja.

 

Inwestycja zlokalizowana będzie w północnej części miasta Mielec, na terenie SSE Euro-Park Mielec, na terenie lokalnego zakładu produkcyjnego.

Rozbudowa układu drogowego.

 

Projekt przewiduje rozbudowę układu drogowego i stworzenie dodatkowych miejsc postojowych na terenie zakładu przemysłowego. W ramach inwestycji powstanie ponad 2400 m2 powierzchni utwardzonej, z której należy odprowadzić wody deszczowe i roztopowe. Zrodził się pomysł aby wody deszczowe zostały zagospodarowane na terenie zakładu poprzez małą retencję w ogrodzie deszczowym.

Niecka ogrodu deszczowego.

 

Koncepcja zakłada magazynowanie wody w szczelnym zbiorniku otwartym. Dzięki takiemu rozwiązaniu wody deszczowe nie będą rozsączane do gruntu lecz będą zasilać lokalny ekosystem.

Złoże retencyjne.

 

Wody deszczowe z placów utwardzonych będą zbierane poprzez system kanalizacji zamkniętej i odprowadzane do szczelnego zbiornika retencyjnego.

 

W pierwszej kolejności woda będzie magazynowa w złożu żwirowym, który zapewni zasilanie roślin w okresach suszy.

Złoże wegetacyjne.

 

Kolejną warstwą, która będzie magazynować wodę jest złoże wegetacyjne, ubogie w substancje organiczne. W glebie wytworzonej w znacznej większości z pisaku, z niewielkim dodatkiem ziemi ogrodniczej 4:1 będą sadzone rośliny przeznaczone do stref  podmokłych.

Strefa naziemna ogrodu deszczowego.

 

Uformowana niecka ogrodu wyściełana zostanie warstwą żwiru lub grysu dolomitowego. Wyściółka będzie zapobiegać erozji gruntu wegetacyjnego (podmywaniem) i zabezpieczy grunt przed nadmierną utratą wilgoci w okresie letnim, szczególnie strefy okresowo podmokłej.

Rozlewisko ogrodu deszczowego.

 

Zaprojektowany ogród będzie posiadał formę cieku wodnego z okresowym występowaniem płytkiego rozlewiska. Większa powierzchnia lustra wody zapewni zwiększone odparowywanie, co przekłada się na zdolność retencyjną. 

Widok z lotu ptaka na ogród deszczowy i układ drogowy z którego będą zbierane wody deszczowe i roztopowe.

Rośliny w ogrodzie deszczowym.

 

Powierzchnia ogrodów porośnięta będzie w całości roślinnością hydrofitową, która będzie pełnić funkcje estetyczne (uatrakcyjnienie przestrzeni) oraz funkcje biotyczne. Makrofity posiadają mechanizm selektywnej akumulacji niektórych metali ciężkich potrzebnych do ich rozwoju np. cynku i miedzi. Spośród metali ciężkich, które nie biorą udziału w metabolizmie, a pobierane są biernie przez rośliny, zaliczamy: kadm, ołów, nikiel i molibden.

MENU

tel. 605 20 80 80

architekt@piotrtabor.com

KONTAKT

Twój e-mail
Treść wiadomości
WYŚLIJ WIADOMOŚĆ
WYŚLIJ WIADOMOŚĆ
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

Copyright 2019 | Created with piotr tabor