BUDOWA
W ramach inwestycji zaplanowano powiększenie zatoki autobusowej dla przystanku miejskiego, który znajduje się przy ul. Staszica w bezpośrednim sąsiedztwie z parkiem.
rekreacja – urządzenia zabawowe oraz integracyjne,
wypoczynek – liczne ławki, siedziska i meble miejskie,
spacery - układ ciągów spacerowych łączących wszystkie okalające ciągi komunikacji pieszej.
Duży nacisk położono na wyposażenie parku w wygodne siedziska z oparciami, które sprawią, że park stanie się miejscem wypoczynku i chwilowego zatrzymania w otaczającym zgiełku miasta. W dni słoneczne będzie można skorzystać ze stałych, miejskich leżaków, które zgrupowano na niewielkim wzniesieniu. Niemal przy każdym zespole ławek parkowych zaprojektowano parkingi rowerowe.
Dla najmłodszych przewidziano wiele urządzeń zabawowych, edukacyjnych i integracyjnych, a całość uzupełniają wygodne siedziska dla opiekunów. Stworzenie parku uniwersalnego z elementami sensoryki ma nadać projektowanej przestrzeni charakter, sens i przeznaczenie.
Zasada kompozycji:
Kompozycję układu przestrzennego oparto o istniejący układ ścieżek z modyfikacja wynikającą z przekształcenia części reprezentacyjnej na użytkową. Kluczową zasadą komponowania parku jest zachowanie osiowego układu i akcentowanie punktu centralnego.
Przyjęto następujące zasady kształtowania parku:
dążenie do uporządkowania szaty roślinnej, umożliwiającej funkcjonowanie kompleksu parkowego o przyjaznym, czytelnym i przejrzystym układzie,
podział funkcjonalny na strefy aktywności o płynnych granicach, służące różnorodnym formom rekreacji i wypoczynku oraz doznań sensorycznych,
wykorzystywanie i wzbogacanie istniejących elementów zagospodarowania, bez radykalnych i kosztownych przekształceń.
W projekcie uwzględniono widoki, zamknięcia perspektywiczne z głównych traktów pieszych. Zaakcentowano widok z ul. Staszica poprzez umieszczenie murku z napisem informacyjnym, podkreślono wejście na głównej osi kompozycyjnej od strony ul. Lelewela.
Projekt jest niejako pretekstem do zwrócenia uwagi, że skrawek zapomnianego parku nie jest anonimową pauzą pomiędzy budynkami i siecią ulic, ale jest okazją do stworzenia przyjaznych dla mieszkańców przestrzeni. Projekt zakłada zmianę wizerunku i uatrakcyjnienia istniejącego kompleksu parkowego pod względem układu przestrzennego i programu użytkowego z zachowaniem kompozycji osiowej i punktu centralnego.
Dodatkowym celem projektu jest utworzenie fragmentu przestrzeni przystosowanej dla osób z dysfunkcjami sensorycznymi i motorycznymi. W tym celu zaprojektowano miejsca do ćwiczeń i symulacji ruchowych w warunkach rzeczywistych i na wolnym powietrzu. Tutaj powstaną enklawy roślin, gdzie będzie można poznać walory smakowe, zapachowe i użytkowe.
Zasadzone zostanie 33 sztuk dodatkowych drzew wielogatunkowych:
Wycinka drzew ograniczona została jedynie o usunięcie szpalerów przerośniętych Tuji (żywotników zachodnich) i zaniedbanych krzewów w okolicy przystanku miejskiego.
W strefie ścieżki sensorycznej zaplanowano donice z nasadzeniami zieleni tematycznej (zioła i krzewy owocowe), które będą pobudzały zmysły węchu, smaku i kolorów.
Wzdłuż ścieżek parkowych powstaną klomby z zielenią ozdobną, których całkowita powierzchnia wyniesie przeszło 220 m2.
Zaparkuj rower 🚴♀️ i naładuj smartfona ⚡️📱🔌🔋.
Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to w Mielcu powstanie pierwsza, publiczna ławka z możliwością ładowania urządzeń mobilnych. W ramach rewitalizacji parku miejskiego przy ul. Sękowskiego zaprojektowaliśmy siedzisko wielofunkcyjne z panelami solarnymi, które będą zasilać porty USB. Ławeczki solarne coraz częściej goszczą w Polskich miastach, a ich zasoby można rozbudować o moduły indukcyjne, dostęp do sieci bezprzewodowej WiFi, a nawet sensory smogu.
WIĘCEJ O PROJEKCIE
Zobacz jak przeobrażało się miejsce w perspektywie przeszło 130 lat.
Dobrano funkcje, które umożliwią wykorzystanie przestrzeni publicznej w ramach indywidualnych potrzeb oraz z zakresu działań dla osób z zaburzeniami sensorycznymi i motorycznymi:
sensoryka – ścieżka sensoryczna, która rozwija wyobraźnię dotykową, wrażenia dotykowe, motorykę, równowagę i koordynację ruchową, stymuluje receptory znajdujące się w stopach, ogród tematyczny węchu, smaku i kolorów,
motoryka – schody terenowe, które umożliwiają bezpieczne ćwiczenie pokonywania stopni i przeszkód terenowych,
PROJEKT
Główną ideą projektu jest zaktywizowanie i transformacja dysfunkcjonalnej przestrzeni zastanej w mieście, ożywienie fragmentu zaniedbanego i zapomnianego parku miejskiego, który niegdyś pełnij funkcję bardziej reprezentacyjną niż użytkową zgodnie z założeniami architektury socrealistycznej. Nadrzędnym celem projektu jest nadanie na nowo miejscu cech współczesnej i przyjaznej przestrzeni publicznej, która stanie się atrakcyjnym, silnym i rozpoznawalnym elementem w pejzażu współczesnego Mielca, miejscem odpoczynku, chwilowej ucieczki od miejskiego zgiełku i spędzania wolnego czasu, zarówno dla starszych jak i młodzieży. Podniesienie wartości przestrzennych otoczenia wpłynie pozytywnie na relacje społeczne, a zaplanowana funkcja będzie sprzyjać integracji lokalnej społeczności.
STAN ISTNIEJĄCY
Typ:................. przestrzeń miejska
Inwestor:........ Powiat Mielecki
Lokalizacja:.... Mielec, ul. Sękowskiego
Rok:................. projekt 2017
Dane:.............. pow. 3518 m2
Status:............ w budowie 2019-2020
MENU
tel. 605 20 80 80
KONTAKT
Copyright 2019 | Created with piotr tabor