Na większej połowie terenu zaproponowano budowę mini boiska wielofunkcyjnego z wyznaczonymi liniami do gry w kosza, siatkówkę oraz piłkę nożną. Lokalizację boiska determinuje niejako konieczność uniknięcia kolizji z siecią ciepłowniczą i jej podziemną komorą. Przebudowa sieci jest kosztowna. Ponadto, emitowane ciepło gruntowe może negatywnie wpływać na płytę boiska. Boisko będzie wyposażone w stałe bramki oraz słupki do siatkówki i tablice do kosza. Nawierzchnię boiska zaprojektowano z masy EPDM o strukturze bezspoinowej. Po obwodzie boiska rozmieszczone będą piłkochwyty wys. ok 3,5 m wykonane z siatki sznurowej, która nie będzie generować hałasu z odbitej piłki. Na jednym z dłuższych boków boiska zaproponowano budowę tzw. „bulwy”, która będzie pełnić rolę małej trybuny. To będzie niewielkie wzniesienie pokryte nawierzchnią jak boisko, na którym można przysiąść.
Druga strefa to „mały salon miejski”, gdzie dwa niewielkie zielone pagórki będą separować wnętrze od sąsiednich ulic. Wewnątrz tej strefy usytuowane będą przede wszystkim wygodne siedziska. Jako jedno z nich zaproponowano podest "plateu" wykonany z desek drewna egzotycznego z którego może skorzystać większa grupa osób np. spotkanie integracyjne. Usytuowane będą także ławki ze stolikami i parkingi rowerowe. Na wszystkich newralgicznych punktach komunikacji pieszej rozlokowane będą kosze na śmieci – tych nigdy mało.
W okresach letnich cień zapewnią dwa drzewa o gęstych i rozłożystych koronach np. Robina Akacjowa, która dobrze znosi ekspozycję nasłonecznienia i posiada małe wymagania glebowe. Dla dzieci przygotowano kompleks trampolin, które będą usytuowane na zielonych pagórkach, a te z kolei będą same w sobie atrakcją.
Rozwiązania techniczne.
Cały skwer otrzyma oświetlenie nocne oraz monitoring wizyjny. Nie zabraknie też modułu, który zapewni zasilanie w energię elektryczną na wypadek organizacji imprez osiedlowych np. turnieje sportowe lub inne zabawy integracyjne. Zaprojektowane zostaną także punkty do poboru wody na cele gospodarcze np. podlewanie zieleni w okresach długiej suszy.
Głównym założeniem koncepcji jest przywrócenie funkcji jaką zatracił mały fragment przestrzeni osiedlowej. Ożywienie zaniedbanego i zapomnianego skweru musi polegać przede wszystkim na przeobrażeniu wizerunku i wprowadzeniu nowych wartości przestrzennych. Należy na nowo zdefiniować ten utracony skrawek osiedla w taki sposób, aby stał się atrakcyjny dla lokalnej społeczności, aby sprzyjał integracji i jednocześnie był miejscem do chwilowego odpoczynku w miejskim zgiełku. Dlatego przyjęto zasadę, że obszar należy podzielić na dwie strefy, przy czym jedna z nich powinna stanowić kontynuację pierwotnej funkcji – sportu i rekreacji.
PROJEKT
WIZUALIZACJE
PROJEKT
STAN ISTNIEJĄCY
mała architektura
Gmina Miejska Mielec
Mielec
2019
pow. 998 m2
koncepcja
Typ:................
Inwestor:.......
Lokalizacja:...
Rok:................
Dane:.............
Status:...........
MENU
tel. 605 20 80 80
KONTAKT
Copyright 2019 | Created with piotr tabor